7 Wskazówek Aby Leczyć zęby - Dla stomatologów

Stomatologia Zabrze

Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetow

7 Wskazówek Aby Leczyć zęby - Dla stomatologów Stomatologia Zabrze
e oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.


Czym jest próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty, zwłaszcza przy współczesnym stylu życia, gdzie zęby są narażone na niekorzystne działanie wielu różnych substancji. Lekarz dentysta w ramach stomatologii zachowawczej zajmuje się leczeniem ubytków w zębie powstałych na skutek próchnicy. Próchnica zębów jest to nic innego, jak infekcja bateryjna, która atakuje tkanki zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ każdy z nich osobno jest niewystarczającym czynnikiem do wystąpienia infekcji. Tymi czynnikami są bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług dotyczący zarówno leczenia jak i profilaktyki próchnicy. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica może się przyczynić nawet do utraty zęba, dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Stomatologia zachowawcza jest szeroką specjalizacją, której centrum zainteresowania stanowi leczenie i profilaktyka próchnicy zębów.


Implantologia stomatologiczna

Implantologia jest nauką, która zajmuje się wprowadzaniem implantów do żywego organizmu, badaniem ich budowy oraz interakcji i właściwości. Implantologia jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia za pomocą specjalnych implantów, które zastępują korzeń zęba. Implanty dentystyczne są wykorzystywane w celu odbudowy utraconych zębów, zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i przy braku większej ilości zębów. Zabiegi wykonywane przez dentystów w ramach implantologii, poza przywróceniem właściwego funkcjonowania układu żucia, mają także cele estetyczne. Prężny rozwój dziedziny, jaką jest implantologia stomatologiczna, pozwala na wykonywanie coraz mniej inwazyjnych oraz bezpieczniejszych zabiegów. Implanty używane w stomatologii są wykonane z tytanu, który dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się jako podstawa do odbudowy utraconych zębów. Zabiegi z zakresu implantologii są istotną częścią stomatologii estetycznej.


Zabiegi oferowane przez gabinety stomatologiczne

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dotyczący różnych specjalności stomatologicznych. Na stronie internetowej danego gabinetu dentystycznego często znajdują się informacje, takie jak zakres wykonywanych zabiegów z podaną wyceną. Zabiegi wykonywane przez dentystę mogą być różne i dotyczyć kilku specjalizacji stomatologicznych. Zabiegi stomatologiczne zazwyczaj dzielą się ze względu na specjalizacje, w ramach których są wykonywane. Przykładowo w ramach stomatologii zachowawczej można wyróżnić świadczenie takich usług, jak leczenie kanałowe i wypełnienie zainfekowanego przez próchnicę zęba. Dentysta pracujący we własnym gabinecie stomatologicznym, w zależności od ukończonych specjalizacji, może oferować wykonywanie różnych zabiegów. Niektórzy lekarze dentyści oferują usługi w zakresie jednej specjalizacji stomatologicznej, gdzie idealnym przykładem są ortodonci, którzy zakładają własne gabinety ortodontyczne. Inni dentyści zaś mogą się specjalizować w szeroko pojętej stomatologii estetycznej. Zakres zabiegów wykonywanych przez dentystów może się różnić w zależności od gabinetu.


Jak wygląda leczenie kanałowe zębów

Leczenie kanałowe zębów jest jedną z wielu usług świadczonych przez lekarzy dentystów pracujących w gabinetach stomatologicznych. Stomatolog przeprowadza leczenie kanałowe zębów w przypadku zaawansowanej próchnicy, gdy zainfekowana została miazga zęba. Leczenie kanałowe zębów jest nazywane również inaczej leczeniem endodontycznym i wchodzi w skład zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny korzysta przy przeprowadzaniu leczenia kanałowego z pomocy mikroskopu, który pozwala na bardziej precyzyjne i dokładniejsze wykonanie zabiegu. Sam przebieg leczenia kanałowego polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu przestrzeni oraz na wypełnieniu kanałów zęba odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe ma na celu wyleczenie zęba, gdy ten jest mocno uszkodzony przez próchnicę, a użycie zwykłego wypełnienia nie jest wystarczające. Stomatologia zachowawcza, której częścią jest leczenie endodontyczne, ma na celu profilaktykę oraz leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę.


Usługi z zakresu ortodoncji

Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji, a jedną z nich jest ortodoncja. Głównym celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie prawidłowego funkcjonowania układu żucia oraz wysokiej estetyki uzębienia. Ortodoncja więc poza przywróceniem właściwego zgryzu ma także na celu poprawę kwestii estetycznych. Leczenie ortodontyczne jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta pod okiem lekarza dentysty specjalizującego się w ortodoncji. Niektóre gabinety stomatologiczne świadczą usługi jedynie z zakresu ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Ciekawostką dotyczącą ortodoncji jako specjalizacji stomatologicznej jest to, że ortodoncja stanowi jedną z dwóch specjalizacji, której ukończenie jest uznawanie w krajach Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym, jest nazywany ortodontą. Zadaniami ortodonty jest profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie różnych wad zębowych oraz wszelkich wad zgryzu.



© 2019 http://dla-stomatologow.planprof.rybnik.pl/