głowie. Jednak jak znaleźć specjalistę dopasowanego do naszych potrzeb?
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Gdy potrzebujemy tylko rutynowo sprawdzić stan naszego uzębienia, zdecydowanie wystarczy nam stomatolog zachowawczy lub dziecięcy. W przypadku poważniejszych urazów konieczna może być interwencja chirurga. Gdy potrzebna jest ekstrakcja zęba, czasem konieczny jest chirurg stomatologiczny, jednak w przypadku złamania żuchwy konieczny będzie chirurg szczękowo-twarzowy. Protetyka zaś to dziedzina stomatologii zajmująca się odbudowywaniem strat po utracie zębów oraz tworzeniem protez.
Jak widać, pośród stomatologii znajduje się wiele różnych specjalizacji. Dobrze wiedzieć, do kogo potrzebujemy się umówić na wizytę, aby nie marnować swojego czasu będąc odsyłanym z miejsca na miejsce.
Jedną z najważniejszych cech dobrego dentysty
Jedną z najważniejszych cech dobrego dentysty jest opieka skoncentrowana na pacjencie. Jest to widoczne w sposobie, w jaki dentysta traktuje Cię podczas rozmowy telefonicznej, czy też w pierwszym kontakcie z personelem medycznym. Poszukaj dentysty, który da Ci możliwość zadawania pytań, wysłucha Twoich obaw i upewni się, że rozumiesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat obranego sposobu leczenia. Poszukaj dentystów w swojej okolicy - stomatologia jest popularnym działem medycznym, dlatego na pewno znajdziesz dużo gabinetów. Zastanów się, jaką drogę będziesz musiał pokonać, aby odwiedzić gabinet dentystyczny. Być może będziesz musiał chodzić tylko co kilka miesięcy na ogólny przegląd, ale jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych zabiegów, stomatolog powinien znajdować się w pobliżu. To szczególnie ważne kiedy korzystasz z usług ortodonty lub protetyka. Nie kieruj się tylko kilometrami, spójrz na rzeczywiste wskazówki dotyczące dojazdu z domu lub miejsca pracy do gabinetu dentystycznego, biorąc pod uwagę najlepszą trasę dojazdu i ruch uliczny, który możesz napotkać o różnych porach dnia.
Aby za wcześnie nie musieć nosić
Zarówno stomatologia, jak i protetyka to profesje, które zajmują się zębami. Pierwsza z nich dotyczy jednak naszych naturalnych zębów, podczas kiedy druga z nich to wykonywanie sztucznego uzębienia. Aby za wcześnie nie musieć nosić sztucznej szczęki należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej, jak i regularnie badać stan zdrowia zębów u lekarza dentysty. Podczas badania kontrolnego dentysta sprawdza stan naszej zarówno górnej, jak i dolnej szczęki i informuje pacjenta o tym, czy jest zdrowy, czy też trzeba wykonać u niego jakiś zabieg stomatologiczny - założenie plomby, wymiana dotychczasowego wypełnienia wskutek ukruszenia się dotychczasowego, leczenie kanałowe, czy też czyszczenie kamienia nazębnego. Systematyczność w dbaniu o zęby pozwoli nam cieszyć się zdrowym, pięknym, a przede wszystkim własnym uzębieniem na wiele lat. Chyba każdy z nas o tym marzy, prawda? Właśnie dlatego nie należy dopuszczać do tego, żeby stan któregokolwiek z naszych zębów wymagał jego usunięcia wtedy, kiedy można było go uratować przed ekstrakcją.