Nowe podejście w 2020 jak leczyć zęby - Dla stomatologów

Dentysta Zabrze

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym

Nowe podejście w 2020 jak  leczyć zęby - Dla stomatologów Dentysta Zabrze
także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Idziemy do dentysty

Pragniemy wyglądać atrakcyjnie, lecz bardzo często zapominamy o tym, co świadczy o naszej atrakcyjności. Jedną z podstawowych rzeczy, które dodają nam urody lub ją odbierają jest stan zębów. Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać zadbane zęby, lecz jak to się ma do tego, gdy gabinet dentystyczny omijamy szerokim łukiem. Nie jest możliwe, aby przez lata mieć zdrowe zęby bez pomocy stomatologa, który zaleczy psujący się ząb, oczyści go, wybieli, a czasem usunie. A na miejsce usuniętego dentysta wstawi nowy sztuczny ząb, który będzie się trzymał np. na koronie. Stomatolog nie gryzie i nie zrobi nam krzywdy. Dlaczego więc ogromna ilość dorosłej populacji boi się wizyty u dentysty ? Wstyd przyznać, że dzieciom przychodzi to łatwiej niż osobom dorosłym. Wniosek jest taki, że dorośli bardziej od dzieci boją się stomatologa. Dziecku można nakazać, zachęcić do odwiedzenia dentysty, a nawet zaprowadzić. A w jaki sposób zmusić dorosłą osobę, aby odwiedziła gabinet stomatologiczny ? Gdy rozsądek się wyłącza, a włącza się strach, który ma wielkie oczy. Medycyna, a w tym stomatologia poszła już tak daleko, że wszystkie zabiegi możliwe są do wykonania pod znieczuleniem. Ponadto wszystkie zabiegi wykonywane są w jak najlepszych warunkach i przy użyciu specjalistycznych i sterylnych narzędzi. A sam stomatolog jest osobą, jak najbardziej kompetentną i bez obaw można powierzyć mu swoją jamę ustną, aby dokonał oceny uzębienia i dokonał oględzin dziąseł. A następnie umówić się na kolejną wizytę w celu podjęcia leczenia zębów.


Nie ma sposobu aby dotknięty dentofobią pacjent poddał

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Profilaktyka zębów – czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jak właściwie dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem? Oczywiście przede wszystkim należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych – tutaj z pomocą przyjdzie nam klasyczna nić dentystyczna. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są regularne wizyty u dentysty. Dentysta nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, zaleci lub wykona ewentualne leczenie ubytków, ale również doradzi w kwestii profilaktyki domowej. W końcu każdy z nas jest inny i nawet dbanie o zęby w wielu przypadkach jest sprawą indywidualną.

Jeśli chodzi o wybór szczoteczki, to dobrze jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną z obrotową główką, która lepiej i dokładniej doczyści nasze zęby. Stomatolog z całą pewnością doradzi wybór takiej szczoteczki, aby zakupić dobry sprzęt, ale też nie przepłacać. Warto też poprosić o udzielenie instruktażu mycia i nitkowania zębów, tak, by w trakcie codziennych praktyk nie uszkodzić ani dziąseł, ani szkliwa.

Gabinet dentystyczny to miejsce, w którym znajdziemy szeroką ofertę profilaktyki stomatologicznej, począwszy od usuwania kamienia i osadu nazębnego, poprzez lakowanie, lakierowanie, czy fluoryzację zębów, aż po leczenie i wypełnianie ubytków, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad stanem naszego uzębienia i uniknąć problemów z próchnicą, nadwrażliwością zębów, czy poważniejszymi schorzeniami.


Stomatolog tak jak inni lekarze

Wybierając się na studia młodzi ludzie często nie mają żadnego pomysłu na siebie. Jaki zawód wybrać żeby był z niego w przyszłości pożytek. Dentysta nie jest zawodem bardzo popularnym , ale dość intratnym. Stomatolog tak jak inni lekarze medycyny ma obowiązek opanować ogromną wiedzę, jednak dla osób, dla których dentysta to wymarzony zawód nie powinno stanowić dużego problemu. Po ukończeniu studiów na kierunku stomatolog można znaleźć wiele ofert pracy w publicznych przychodniach lub też otworzyć własny gabinet dentystyczny.
Stomatolog jest dość przyjemnym zawodem. Nie trzeba też ogromnego nakładu pracy jak w przypadku innych zawodów takich jak kucharz czy spawacz. Prawdę mówiąc dentysta również pracuje fizycznie, ale nie tak ciężko jak murarz czy pracownik drogowy.
Gdy stomatolog otworzy gabinet dentystyczny bardzo ważna jest jego reklama, ponieważ takich gabinetów jest na rynku mnóstwo. Musi się czymś wyróżniać i zwracać uwagę klientów.
Dentysta jest zawodem idealnym na dwudziesty pierwszy wiek.


Gabinet dentystyczny

Dziury w zębach, kamień, próchnica, ukruszone szkliwo zębowe... sama myśl o czekającej nas wizycie u stomatologa powoduje dreszcze i stres. Przed oczami stają nam dentystki-sadystki, które nawiedzały nas w szkole niczym w najgorszych koszmarach. Myślenie o krzywdach, których doznamy w gabinecie stomatologicznym, jest... tylko wytworem naszej wyobraźni i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Technologia się rozwija i nie pominęła zakresu stomatologii. Dzisiejszy gabinet dentystyczny to miejsce przyjazne, pełne uśmiechu, a nie bólu. Specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji pozwala na szybkie i bezbolesne plombowanie, usuwanie kamienia czy wstawianie koron. Dentysta, do którego się wybierzemy, z pewnością zaoferuje nam znieczulenie i z całym profesjonalizmem zadba o to, by nasze uzębienie było w jak najlepszym stanie.
By jak najdłużej cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem oraz co równie ważne — zdrowymi dziąsłami, wizyty kontrolne powinniśmy zaplanować co najmniej raz na pół roku, wtedy lekarz dentysta w razie potrzeby będzie mógł szybko zareagować w razie widocznych zmian, zapaleń czy ubytków.



© 2019 http://dla-stomatologow.planprof.rybnik.pl/